Blog
Zastanawiasz się czy namiot dachowy to coś dla Ciebie? Dowiedz się więcej na naszym blogu. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania, które na pewno pojawiają się w Twojej głowie, nieco kwestii technicznych oraz testy sprzętu wyprawowego.
Namiot dachowy na samochodzie osobowym? Czy dach wytrzyma?
Namiot dachowy na samochodzie osobowym? Czy dach wytrzyma?

Namiot dachowy na samochodzie osobowym? Czy dach wytrzyma?

Często pytacie czy namiot dachowy może być zamontowany bez problemów na samochodzie osobowy, czy dach wytrzyma ciężar namiotu wraz z osobami śpiącymi w środku? Jak to się ma do podawanej przez producentów samochodów nośności dachu? 

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych dwóch pojęć nośności statycznej i dynamicznej.

 

NOŚNOŚĆ DYNAMICZNA A NOŚNOŚĆ STATYCZNA

Nośność dynamiczna dachu to maksymalna waga określona przez producenta jaką samochód może mieć na dachu podczas jazdy. Chodzi o bezpieczeństwo w ruchu, jeśli na ładunek oddziałują znacznie większe siły przykładowo przy gwałtownym hamowaniu. Nośność dynamiczna dachu większość średnich i dużych aut osobowych określona przez producenta to maksymalnie 75 kg, w segmencie SUV i w przypadku samochodów terenowych najczęściej do 100 kg.

Nośność statyczna dachu to dopuszczalne obciążenie dachu auta zaparkowanego. Według testów zderzeniowych konstrukcja dachu powinna wytrzymać masę samochodu przy dachowaniu, czyli ponad 1000 kilogramów. Spokojnie więc dach wytrzyma ciężar namiotu wraz z osobami śpiącymi w środku

Czy samochód jest w ruchu, czy zaparkowany należy zaznaczyć, iż w obu tych przypadkach ciężar namiotu poprawnie zamontowanego na aucie rozkłada się równomiernie na każdy z punktów podparcia. Przy większych namiotach otwieranych poza obrys samochodu dodatkowy punkt podparcia stanowi również drabina, a przy namiotach 5-6 osobowych mamy jeszcze teleskopowe podpory.

 

CZY NAMIOT DACHOWY MOŻEMY ZAMONTOWAĆ NA KAŻDYM DACHU?

Namiot dachowy montowany jest do bazowego bagażnika dachowego, czyli do belek dachowych (jak potocznie przyjęło się mówić). Namiot dachowy można zamontować praktycznie na większości rodzajów dachów. Wyjątek stanowią dachy bez jakikolwiek szyn lub prowadnic, przykładowo w pełni szklane dachy, ale to też nie jest regułą. Na stronie producenta w łatwy sposób można sprawdzić dedykowane rozwiązanie dla naszego samochodu, podając markę, model i rok produkcji.

Podróżujemy w różne miejsca, różnymi drogami i z różną prędkością. Aby nasza podróż była bezpieczna oraz komfortowa warto zadbać o belki dachowe o odpowiedniej aerodynamice w komplecie ze stopami wykonanymi z dobrych i wytrzymałych materiałów. Stopy są tutaj elementem bardzo istotnym, to one łączą belkę z pojazdem.

 

NAMIOT DACHOWY NA AUCIE OSOBOWY?

Odpowiedź brzmi - tak. Kupując namiot u nas nie musisz się martwić o dobór odpowiedniego bagażnika dachowego, zaproponujemy Tobie dostępne rozwiązania i zamontujemy wraz z namiotem lub komplet wyślemy kurierem pod wskazany adres.

Pozostaje tak naprawdę kwestia wyboru namiotu dachowego. Jednym z istotnych aspektów są gabaryty zarówno złożonego, jak i rozłożonego namiotu.

Dla przykładu, jeśli mamy mały samochód osobowy warto zdecydować się na model otwierany poza obrys auta. Dzięki temu zyskujemy sporą powierzchnię spania, bo nawet 160x250 cm (model Wild Cruiser 160 lub Voyager 160), a zamknięty namiot idealnie wkomponowuje się w bryłę samochodu nie wystając na szerokość i długość dachu.

 

Oczywiście jest więcej kwestii, które bierzemy pod uwagę, ale to już w zupełnie innym wpisie;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl