Przejdź do głównej treści
 
 Waluty: PLN | EUR
polski €
Otwórz wyszukiwarkę
Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę Wyczyść Szukaj
Produkty w koszyku: 0. Zobacz szczegóły
Twój koszyk jest pusty

Kategorie bloga

Kategorie bloga
Ranking namiotów dachowych 4-osobowych w twardej obudowie (2026)

Porównaliśmy 7 namiotów dachowych w twardej obudowie dla 4 osób dostępnych w Polsce: Wild Land Voyager PRO 230, Wild Land Orth Frame 180, iKamper X-Cover 3.0, iKamper Skycamp 3.0, Offlander FOLD Y 190, Offlander FOLD 4 i Roof Space 4. Każdy model oceniliśmy w 6 kryteriach według jawnej punktacji, a przy każdym podajemy plusy, minusy i to, dla kogo jest najlepszy.

Uczciwie na wstępie: jako firma camp4wheels jesteśmy oficjalnym importerem Wild Land w Polsce, ale prywatnie jesteśmy przede wszystkim użytkownikami namiotów dachowych i od lat podróżujemy rodzinnie właśnie z namiotem dachowym. Kategorie, w których oceniane są namioty, opieramy na parametrach najistotniejszych z punktu widzenia użytkowników. Ranking opiera się wyłącznie na danych producentów i polskich dystrybutorów, pokazujemy progi punktowe i przy każdym modelu – także naszym – wskazujemy słabsze strony. Dane i ceny: listopad 2026.

Ranking w skrócie

  • 1. Wild Land Voyager PRO 230 – 28/30 pkt – najlepszy ogólnie i jedyny z pełnym dociepleniem w standardzie: największy materac, tropik o wodoodporności do 9000 mm i miejsce na 4 komplety pościeli po złożeniu.
  • 2. iKamper X-Cover 3.0 – 22/30 pkt – najlżejszy w całym zestawieniu i z najgrubszym materacem. Ciekawa, choć nieco droższa opcja.
  • 3. Wild Land Orth Frame 180 – 22/30 pkt – w pełnej aluminiowej obudowie, najlepszy na mniejsze auto: najwęższy po złożeniu, z belkami na dach w zestawie.
  • 4. Offlander FOLD Y 190 – 21/30 pkt – najkrótszy po złożeniu, z tropikiem i tkaniną o wodoodporności do 5000 mm. Producent nie oferuje wpinanego docieplenia.
  • 5. iKamper Skycamp 3.0 – 20/30 pkt – klasyczny model z najlepiej izolowaną skorupą. Żeby zostawić w środku część pościeli, trzeba się trochę nakombinować. Cena bardzo wysoka.
  • 6. Offlander FOLD 4 – 18/30 pkt – najtańszy w zestawieniu, z wyglądu podobny do iKamper Skycamp 3.0. Ma skorupę z tworzywa ABS i cienki materac (4 cm), a po złożeniu mieści tylko płaskie rzeczy, więc pościel trzeba przewozić w bagażniku.
  • 7. Roof Space 4 – 14/30 pkt – najwyższy w środku i otwierany na obie strony, ale zbyt ciężki na większość kombi i SUV-ów. Ciekawy design, co może się podobać. W środku nie zmieści się ani pościel, ani drabinka. Najdroższy w zestawieniu.

Co to jest namiot dachowy w twardej obudowie?

Namiot dachowy w twardej obudowie to namiot z twardą pokrywą i twardą podłogą, który po złożeniu nie wymaga zakładania miękkiego pokrowca. Tkanina namiotu chowa się między pokrywą a podłogą – czasem osłonięta kołnierzem lub fartuchem z materiału. Pokrywy różnią się materiałem, a od niego zależy trwałość i codzienne użytkowanie:

  • Tworzywo ABS – elastyczne, przy uderzeniu lekko się ugina, ale pod wpływem temperatury może się odkształcać, a przy długotrwałym użytkowaniu najbardziej obciążone są miejsca łączeń i mocowania elementów, takich jak zawiasy, zamki czy siłowniki.
  • Laminat wzmacniany włóknem szklanym – sztywny i dobrze izoluje, zwłaszcza w wersji dwuwarstwowej, ale wymaga regularnej pielęgnacji, np. woskowania. Producenci zwykle odradzają montowanie na nim dodatkowego obciążenia.
  • Aluminium – najsztywniejsze i najbardziej odporne na uszkodzenia, nie odkształca się od temperatury i często pozwala zamontować na pokrywie belki pod rowery, kajak, box lub panel solarny.

Do rankingu nie włączyliśmy namiotów z nakładanym pokrowcem, bo to osobna kategoria o innej wadze, cenie i sposobie rozkładania.

Jak oceniliśmy namioty – kryteria i punktacja

Każdy namiot dostał od 1 do 5 punktów w 6 kryteriach, maksymalnie 30 punktów:

  • Przestrzeń – rzeczywista powierzchnia spania, czyli wymiary materaca: od 4,5 m² – 5 pkt, 4,0–4,49 m² – 4 pkt, 3,5–3,99 m² – 3 pkt.
  • Waga – razem z drabinką: do 64 kg – 5 pkt, 65–74 kg – 4 pkt, 75–79 kg – 3 pkt, 80–84 kg – 2 pkt, od 85 kg – 1 pkt. Waga decyduje, czy namiot w ogóle zamontujemy na typowym kombi lub SUV-ie.
  • Materiały – skorupa i tropik: aluminium lub dwuwarstwowy laminat z tropikiem od 5000 mm – 5 pkt, z tropikiem 3000 mm – 4 pkt, skorupa z tworzywa ABS – 2 pkt.
  • Komfort i wyposażenie – grubość materaca, mata antykondensacyjna, docieplenie w standardzie, oświetlenie LED i dodatki: materac z matą, docieplenie i LED w standardzie – 5 pkt, materac z matą i LED bez docieplenia – 4 pkt, brak LED, brak maty lub cienki materac – 3 pkt.
  • Miejsce na pościel po złożeniu – 4 komplety śpiworów i poduszek – 5 pkt, cienkie śpiwory lub zależnie od objętości – 3 pkt, brak danych lub tylko płaskie rzeczy – 2 pkt, praktycznie brak miejsca – 1 pkt. Pościel w namiocie to wolny bagażnik na resztę rodzinnego bagażu.
  • Cena w Polsce – do 11 000 zł – 5 pkt, 11 001–12 500 zł – 4 pkt, 12 501–15 000 zł – 3 pkt, 15 001–18 000 zł – 2 pkt, powyżej 18 000 zł – 1 pkt.

Przy remisie decyduje kolejno: przestrzeń, czyli powierzchnia spania, następnie komfort i wyposażenie, a na końcu cena.

Model Przestrzeń Waga Materiały Komfort Pościel Cena Suma
Voyager PRO 230 5 4 5 5 5 4 28
X-Cover 3.0 4 5 4 3 2 4 22
Orth Frame 180 3 3 4 5 3 4 22
FOLD Y 190 3 3 5 4 2 4 21
Skycamp 3.0 4 4 4 3 3 2 20
FOLD 4 3 3 2 3 2 5 18
Roof Space 4 4 1 4 3 1 1 14

Porównanie parametrów – tabela

Model Cena Waga Po złożeniu Materac Wysokość w środku Tropik Ocieplenie
Voyager PRO 230 11 780 zł 66 kg + 7 kg drabinka 214 × 126 × 29 cm 230 × 200 × 5 cm + mata 1,5 cm 120 cm do 9000 mm w standardzie
X-Cover 3.0 12 500 zł 59 kg bez drabinki 193 × 119 × 28 cm 223 × 188 × 7 cm 124 cm (całkowita) 3000 mm brak informacji
Orth Frame 180 11 980 zł 73 kg + 6 kg drabinka 200 × 107 × 29 cm 210 × 182 × 6 cm + mata 1,5 cm 110 cm 3000 mm podsufitka w standardzie, pełne 880 zł
FOLD Y 190 11 999 zł 75 kg 190 × 133 × 30 cm 210 × 175 × 5 cm + mata 110 cm 5000 mm brak w ofercie
Skycamp 3.0 od 17 900 zł 74 kg 217 × 140 × 33 cm 210 × 196 × 6,5 cm 122 cm (całkowita) 3000 mm 1 450 zł
FOLD 4 10 999 zł 75 kg 205 × 120 × 25 cm 200 × 190 × 4 cm 115 cm 2000–3000 mm 899 zł
Roof Space 4 20 569 zł 89 kg bez drabinki 221 × 136 × 24 cm 205 × 200 × 5 cm + siatka 1 cm do 130 cm 3000 mm 1 799 zł

Dane według producentów i polskich dystrybutorów, stan na listopad 2026.

Ranking – opis modeli

1. Wild Land Voyager PRO 230 – najlepszy ogólnie (28/30)

Voyager PRO 230 ma aluminiową pokrywę i podłogę spięte kołnierzem z kordury. Rozkłada się wyjątkowo łatwo, jak książka: ciągniemy za drabinkę, usztywniamy zadaszenie wejścia i gotowe. Nie ma tu dodatkowych metalowych elementów wpinanych w okna i wejście.

Ten model namiotu zapewnia wyjątkową przestrzeń w środku oraz największą powierzchnię spania, materac ma wymiary 230 × 200 cm, w jednym kawałku, bez szczeliny na łączeniu – z matą antykondensacyjną 1,5 cm. Waży 66 kg plus 7 kg drabinka. Dzięki kołnierzowi po złożeniu w środku zostają 4 komplety śpiworów i poduszek, a nawet drabinka. Tropik ma wodoodporność do 9000 mm, a docieplona podsufitka, wejście i okna sprawiają, że dodatkowe ocieplenie nie jest potrzebne.

Zobacz na filmie: ile mieści złożony Voyager PRO 230 – 4 komplety śpiworów, poduszki i drabinka.

  • Plusy: największy materac, najwyższa wodoodporność tropiku, docieplenie w standardzie, miejsce na 4 komplety pościeli i drabinkę po złożeniu, w zestawie: poduszka samopompująca, oparcie pod plecy, podpórki poziomujące, 2 kieszenie na buty i LED z regulacją.
  • Minusy: kołnierz dookoła wymaga spięcia po złożeniu namiotu; przy pełnym tropiku trzeba pamiętać o otwieraniu otworów wentylacyjnych i uchyleniu okien, żeby ograniczyć kondensację.
  • Dla kogo: dla rodzin 2+2 i 2+3, które chcą maksimum miejsca do spania i wolnego bagażnika, na kombi, SUV-a lub terenówkę.

Od lat jeździmy rodzinnie z namiotem Voyager PRO 230 i dla nas to również zdecydowanie nr 1 wśród namiotów dla 4 osób. Szczerze polecamy!

Zobacz rodzinny namiot dachowy Wild Land Voyager PRO 230

2. iKamper X-Cover 3.0 – najlżejszy, z najgrubszym materacem (22/30)

X-Cover 3.0 ma pokrywę i podłogę z aluminiowych paneli o strukturze plastra miodu, a tkaninę namiotu chroni fartuch z materiału. Waży 59 kg bez drabinki – najmniej w rankingu – a po złożeniu ma 193 × 119 × 28 cm. Materac 223 × 188 cm jest 9-strefowy, izolowany i ma 7 cm grubości – najwięcej w zestawieniu. Tkanina polibawełniana 300 g/m² zaciemnia wnętrze, a tropik ma 3000 mm. Cena: 12 500 zł.

  • Plusy: najniższa waga, najgrubszy materac, wąski po złożeniu (119 cm), szeroki zakres rozstawu belek – od 76 do 150 cm.
  • Minusy: brak oświetlenia, brak maty antykondensacyjnej, brak informacji o ociepleniu i miejscu na pościel po złożeniu. Podobnie jak w przypadku modelu Voyager fartuch dookoła wymaga spięcia po złożeniu namiotu.
  • Dla kogo: dla aut z niższą nośnością dachu, gdzie liczy się każdy kilogram, i dla osób ceniących grubszy materac.

3. Wild Land Orth Frame 180 – najlepszy na mniejsze auto (22/30)

Orth Frame 180 (wcześniej SE 180) ma pełną aluminiową obudowę i po złożeniu tylko 107 cm szerokości – najmniej w rankingu. Obok zmieści się markiza, uchwyt na rower lub kajak, a w zestawie są dwie belki na dach namiotu. W środku jest materac 210 × 182 cm o grubości 6 cm z matą antykondensacyjną 1,5 cm, docieplona podsufitka, LED z regulacją i wejście na rurę od nagrzewnicy. Pełne ocieplenie można dokupić za 880 zł.

Złożony namiot dachowy 4-osobowy w twardej obudowie Wild Land Orth Frame 180 na SUV-ie w górachZłożony namiot dachowy 4-osobowy w twardej obudowie Wild Land Orth Frame 180 na SUV-ie w górach

  • Plusy: najwęższy po złożeniu, belki na dach w zestawie, gruby materac z matą, 2 pokrowce na buty, najtańsze dedykowane ocieplenie w zestawieniu.
  • Minusy: waży 73 kg plus 6 kg drabinka, materac węższy niż w Voyagerze, X-Coverze i Skycampie, po złożeniu zmieszczą się tylko cienkie śpiwory, wysokość w środku 110 cm.
  • Dla kogo: dla rodzin, które chcą zostawić miejsce na dachu na inny sprzęt, i dla mniejszych aut.

Zobacz namiot dachowy 4-osobowy Wild Land Orth Frame 180

4. Offlander FOLD Y 190 – najkrótszy po złożeniu (21/30)

FOLD Y 190 to nowy model polskiej marki Offlander na 2026 rok, z aluminiową pokrywą. Tkanina namiotu i tropik mają wodoodporność 5000 mm, a wnętrze ma powłokę blackout. Materac ma 210 × 175 × 5 cm, pod nim jest mata antykondensacyjna, a w środku dwa paski LED i otwór na ogrzewanie postojowe. Producent przeznacza go dla 3 osób – dla rodziny 2+2 z mniejszymi dziećmi.

  • Plusy: aluminiowa pokrywa, wodoodporność 5000 mm, najkrótszy po złożeniu – 190 cm, mata i LED w standardzie.
  • Minusy: najwęższy materac w rankingu – 175 cm, producent przeznacza go dla 3 osób, maksymalne obciążenie 300 kg, brak dedykowanego ocieplenia i informacji o miejscu na pościel.
  • Dla kogo: dla rodzin z mniejszymi dziećmi i aut o krótszym dachu.

5. iKamper Skycamp 3.0 – najlepiej izolowana skorupa (20/30)

Skycamp 3.0 to flagowy model koreańskiego producenta. Ma dwuwarstwową skorupę z laminatu z izolacją powietrzną i pikowaną izolację od środka. Materac 210 × 196 cm jest 9-strefowy i ma 6,5 cm grubości, a tropik 3000 mm. Według producenta w skorupie zostaną po złożeniu śpiwory puchowe i poduszki – zależnie od ich objętości. Cena zaczyna się od 17 900 zł (czarna pokrywa), a wersja Rocky Black kosztuje 20 500 zł.

  • Plusy: dobrze izolowana skorupa, jeden z większych materaców w rankingu, zamykane zamki skorupy.
  • Minusy: wysoka cena, brak oświetlenia w wersji standardowej, brak maty antykondensacyjnej, najwyższy (33 cm) i najszerszy (140 cm) po złożeniu, dodatkowo wpinane docieplenie to koszt 1 450 zł.
  • Dla kogo: dla osób, które stawiają na markę i izolację skorupy, a budżet nie gra roli.

6. Offlander FOLD 4 – najtańszy (18/30)

FOLD 4 po złożeniu ma 205 × 120 × 25 cm. Wnętrze ma powłokę blackout, podłogę z izolujących paneli aluminiowych, a w zestawie są pasek LED zasilany z powerbanku, listwa zasilająca, dwie torby na buty i wejście na ogrzewanie postojowe. Według instrukcji producenta przed złożeniem rzeczy układa się płasko przy ścianie, do wysokości materaca, więc miejsca na pościel jest niewiele.

  • Plusy: najniższa cena w rankingu, niski profil, dobre wyposażenie, izolacja do dokupienia za 899 zł.
  • Minusy: skorupa z tworzywa ABS zamiast aluminium, najcieńszy materac – 4 cm, producent nie wymienia maty antykondensacyjnej w zestawie, mało miejsca na rzeczy po złożeniu, maksymalne obciążenie 350 kg.
  • Dla kogo: dla rodzin, które szukają twardej obudowy w najniższej cenie.

7. Roof Space 4 – najwyższy w środku, ale najcięższy (14/30)

Roof Space 4 to namiot w aluminiowej obudowie, który otwiera się na obie strony. Wnętrze ma 250 × 210 cm i do 130 cm wysokości – najwięcej w rankingu – a materac piankowy 205 × 200 × 5 cm z siatką antykondensacyjną 1 cm w pikowanym pokrowcu do prania. Po złożeniu ma tylko 24 cm wysokości. Jego największą wadą jest waga: 89 kg bez drabiny, wymagana nośność dachu co najmniej 100 kg i zalecane są trzy belki poprzeczne. To więcej, niż wynosi dopuszczalna nośność dynamiczna dachu większości kombi i SUV-ów, więc w praktyce nadaje się głównie na duże terenówki, pick-upy i busy.

  • Plusy: najwięcej miejsca w pionie, otwieranie na obie strony, najniższy po złożeniu, drabina 260 cm w zestawie, pokrowiec materaca do prania.
  • Minusy: najcięższy w rankingu, nie zmieści się na większości kombi i SUV-ów, drabinę trzeba wozić w aucie, po złożeniu zostaje tylko 4,5 cm miejsca, brak oświetlenia w opisie dystrybutora, najwyższa cena – 20 569 zł, wpinane docieplenie to dodatkowy koszt 1 799 zł.
  • Dla kogo: dla właścicieli dużych aut z wysoką nośnością dachu, którym zależy na wysokości wnętrza i panoramicznym widoku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Nośność dachu: dynamiczna nośność dachu i belek z instrukcji auta musi pokryć wagę namiotu razem z bagażnikiem – w rankingu od 59 kg do ponad 90 kg z drabiną.
  • Miejsce na pościel: namiot, w którym po złożeniu zostają 4 komplety śpiworów i poduszek, to dla rodzin prawdziwy game changer – dzięki temu w bagażniku zostaje sporo miejsca na bagaże i inny sprzęt.
  • Szerokość materaca: dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci liczy się każdy centymetr – w rankingu od 175 do 200 cm.
  • Wymiary po złożeniu: szerokość (od 107 do 140 cm) decyduje, czy zmieścisz obok markizę lub rower, a wysokość – czy wjedziesz do garażu.
  • Materiał skorupy: aluminium jest sztywne i odporne na uszkodzenia, tworzywo ABS bardziej się odkształca.
  • Sezon: na jesień i zimę szukaj docieplenia w standardzie, wejścia na ogrzewanie postojowe i możliwości dokupienia ocieplenia – w zestawieniu od 880 do 1 799 zł.

Zobacz też naszą kategorię namioty dachowe w twardej obudowie oraz namioty rodzinne.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest najlepszy namiot dachowy w twardej obudowie dla rodziny 2+2?

W naszym rankingu najwięcej punktów (28/30) zdobył Wild Land Voyager PRO 230: ma największy materac (230 × 200 cm), tropik o wodoodporności do 9000 mm, docieplenie w standardzie i po złożeniu mieści 4 komplety pościeli. Na mniejsze auto lepiej sprawdzi się nieco lżejszy iKamper X-Cover 3.0 lub najwęższy Wild Land Orth Frame 180.

W którym namiocie dachowym zostawię śpiwory i poduszki po złożeniu?

W Wild Land Voyager PRO 230 po złożeniu zostają 4 komplety śpiworów i poduszek oraz drabinka. W Wild Land Orth Frame 180 i iKamper Skycamp 3.0 zmieszczą się cieńsze śpiwory. W Roof Space 4 po złożeniu zostaje tylko 4,5 cm miejsca.

Który 4-osobowy namiot dachowy w twardej obudowie jest najlżejszy?

Najlżejszy w rankingu jest iKamper X-Cover 3.0 – 59 kg bez drabinki. Drugi jest Wild Land Voyager PRO 230 – 66 kg plus 7 kg drabinka. Najcięższy jest Roof Space 4 – 89 kg bez drabiny.

Czy 4-osobowy namiot dachowy zmieści się na kombi lub SUV-ie?

Większość modeli z rankingu – tak, nośność dynamiczna dachu kombi i SUV-ów to najczęściej 75 kg. W przypadku namiotu Roof Space 4, który wymaga nośności co najmniej 100 kg i trzech belek, trudno będzie znaleźć kombi czy SUV-a z taką nośnością dachu.

Czy na namiocie dachowym w twardej obudowie można przewozić rowery lub kajak?

Tak, jeśli namiot ma aluminiową pokrywę przystosowaną do montażu belek. W rankingu belki ma w zestawie Wild Land Orth Frame 180, a Wild Land Voyager PRO 230 ma rowki T, w które można je dokupić. iKamper odradza montowanie czegokolwiek na pokrywie Skycampa 3.0, bo może to unieważnić gwarancję. Pamiętaj, że ładunek na namiocie wlicza się do dopuszczalnego obciążenia dachu auta.

Ile kosztuje 4-osobowy namiot dachowy w twardej obudowie?

W listopadzie 2026 ceny modeli z rankingu wynoszą od 10 999 zł (Offlander FOLD 4) do 20 569 zł (Roof Space 4). Większość modeli kosztuje od 11 tys. do 12,5 tys. zł, a iKamper Skycamp 3.0 – od 17 900 zł.

Który namiot ma najwięcej miejsca w środku?

Najwyższy w środku jest Roof Space 4 – do 130 cm. Największy materac ma Wild Land Voyager PRO 230 – 230 × 200 cm, a najgrubszy iKamper X-Cover 3.0 – 7 cm.

Czy namiot w twardej obudowie trzeba dodatkowo ocieplać na jesień i zimę?

To zależy od modelu. Wild Land Voyager PRO 230 ma docieplenie w standardzie. Do większości pozostałych modeli ocieplenie dokupuje się osobno – od 880 zł (Orth Frame 180) do 1 799 zł (Roof Space 4), a do Offlander FOLD Y 190 producent go nie oferuje. Przy niskich temperaturach przydaje się też wejście na ogrzewanie postojowe.

Dlaczego w rankingu nie ma namiotów z miękkim pokrowcem?

Namioty z nakładanym pokrowcem to osobna kategoria – są zwykle tańsze, ale rozkłada się je dłużej i inaczej znoszą jazdę oraz pogodę. Porównanie ich z twardymi obudowami w jednym rankingu byłoby niemiarodajne.